„NAJLEPSZE UTWORY POWSTAJĄ  W BŁYSKU ILUMINACJI“

 

Nazywam  się  Marek  Rapnicki.  Jestem  raciborzaninem  od 36 lat, przyjechałem tu z daleka, z Lublina, gdzie się urodziłem, wychowałem i studiowałem. Z pierwszego wykształcenia jestem archeologiem, przyjechałem tu do muzeum. Pamiątka jaka pozostała po mnie to wystawa sztuki egipskiej "W krainie Ozyrysa" z mumią, która można do dziś oglądać. Po 5 latach jednak zmieniłem zawód, zostałem Dyrektorem Raciborskiego wtedy Domu Kultury, dlatego, że zawsze interesowałem się sztuką: malarstwem, muzyką, rzeźbą. Już jak dyrektor  zrobiłem  studia  podyplomowe  z  dziedziny  kulturalno-oświatowej.  Tak  się  złożyło,  że jedyne miejsca mojej pracy – muzeum i Raciborski Dom Kultury – są naprzeciw siebie, przy tej samej ulicy Chopina.

Dziś pracuję w Raciborskim Centrum Informacji, które jest częścią Raciborskiego Centrum Kultury i na co dzień robię to co rzeczywiście lubię: organizacja wystaw malarstwa, fotografii, redagowanie Almanachu Prowincjonalnego, którego wymyśliłem przed 12 laty i który redaguję do dziś. Zmusza on do wysiłku intelektualnego, jak i organizacyjnego.

 

 

Zobacz cały wywiad

 

 

Wybrana bibliografia:

 

 

OŚĆ, Wyd. Miniatura, Kraków 1990;

 

PIEŚŃ WINNEGO, Wyd. Miniatura, Kraków 1991;

 

OD SŁOWA KE SLOVU (Polsko-czeska antologia poezji) – redakcja, Raciborskie Centrum Kultury, Racibórz 2003;

 

U ŹRÓDEŁ SENSU. LEŚMIAN-HRABAL-SCHULZ (Materiały z sesji popularno-naukowej) – wstęp i redakcja, Raciborskie Centrum Kultury, Racibórz 2003;

 

TERYTORIUM POWIERNICZE, Wyd. Miniatura, Kraków 2006;

 

BARABASZ  I  INNE  WIERSZE/ BARABÁŠ A JINÉ  BÁSNĚ (tł. Libor Martinek), Krnov 2013;

 

PÓŹNA MIŁOŚĆ. RZYM WEDŁUG MARKA, Wyd. Kasper, Kraków 2013;

 

KSIĄŻĘTA SMAKU. RZYM WEDŁUG MARKA II, Wyd. Kasper, Kraków 2016.